Kurs

taniec irlandzki muzyka zajęcia


Czym jest taniec irlandzki?

Tańce irlandzkie dzieli się na tzw. tańce miękkie (soft shoe dance) oraz step. Zarówno jedne jak i drugie wykonuje się w specjalnie do tego przeznaczonych butach. W tańcach miękkich dziewczyny mają na stopach baletki irlandzkie (ghillies/pumps), chłopcy natomiast noszą reelówki, które z wyglądu podobne są do butów do stepu (heavy shoes/jig shoes), jednak nie posiadają z przodu klocka, który umożliwia wydawanie tak bardzo charakterystycznego dla tańca irlandzkiego dźwięku. Klocki te zazwyczaj tworzone są z włókna szklanego, jednak możliwe jest również tańczenie w butach podbitych specjalnymi metalowymi blaszkami.

Pierwsze tygodnie kursu składają się przede wszystkim z nauki podstawowych elementów charakterystycznych dla tej formy tańca oraz z ćwiczeń przygotowujących ciało na wysiłek, jakim jest taniec irlandzki. Wzmacnianie stawu skokowego oraz mięśni całego ciała, uelastycznianie go, nauka prawidłowego odkręcania nóg, utrzymywanie prostej sylwetki – wszystko wpływa na późniejszą bezkontuzyjną naukę bardziej wymagających choreografii.


Dla kogo taniec irlandzki?

Zajęcia dla najmłodszych

Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnopodstawówkowym to przede wszystkim zabawa w formie ruchu przy akompaniamencie tradycyjnej oraz tej bardziej nowoczesnej muzyki irlandzkiej. Dzieci rozwijają swoje zdolności intelektualne, ruchowe oraz społeczne poprzez powtarzanie kroków i ćwiczeń pokazywanych w czasie zajęć i zabaw grupowych.

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych

To świetny sposób na wyrobienie i utrzymanie formy. Taniec irlandzki łączy w sobie siłę i elegancję, buduje pewność siebie, rozwija poczucie rytmu oraz świadomość własnego ciała. Jest aktywną formą spędzania czasu, idealną dla kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku.


Co przygotować na zajęcia?

taniec McGahan Lees irlandzki Michalina Skwarek

– wygodne obuwie sportowe (na początku można też ćwiczyć w samych skarpetkach)

– strój umożliwiający swobodę ruchu (koszulka + krótkie spodenki/spódniczka)

– butelkę wody